Kiedy stosowana jest folia zabezpieczająca
Folia zabezpieczająca wzmacnia szkło i chroni przed odpryskami, które mogą powstać podczas stłuczenia. Szkło pokryte folią zabezpieczającą staje się twardsze oraz bardziej odporne na drgania i naprężenia w ramach okiennych i szklanych konstrukcjach.
Folia zabezpieczająca obniża ryzyko rozbicia szkła w wyniku nagłych nieostrożnych ruchów, przeciągów lub zabaw dzieci.
Działanie
Jeśli mimo wszystko szkło się stłucze, folia zabezpieczająca utrzyma zarówno duże, jak i małe jego odłamki na swojej powierzchni. Powierzchnia szkła stajnie się jak pajęczyna, a odpryski nie rozsypią się uderzając w głowę i twarz. Jest to niezawodna ochrona przed skaleczeniem się oraz rozsypaniem niebezpiecznych odłamków po pomieszczeniu i meblach.
Norma EN12600
Norma bezpieczeństwa EN12600 reguluje stosowanie folii zabezpieczających na szklanych i lustrzanych powierzchniach w miejscach publicznych i instytucjach, w:
- przedszkolach i szkołach
- salach fitness i siłowniach
- instytucjach publicznych, w których znajdują się duże szyby i lustra, i gdzie występuje ryzyko ich rozbicia.
W prywatnych domach i mieszkaniach montaż folii zabezpieczającej jest dobrowolny. Ich właściciele montują folię zabezpieczającą w celu zmniejszenia ryzyka stłuczenia szkła i ochrony przed obrażeniami spowodowanymi przez odpryski szkła.
W prywatnych domach i mieszkaniach folie zabezpieczające montowane są na:
- szybach drzwi wewnętrznych
- lustrach
- drzwiach szaf i garderób
- szklanych obudowach kabin prysznicowych i wanien
- szklanych wiatrołapach, oranżeriach oraz innych konstrukcjach.
Jak wybrać folię zabezpieczającą do okien
Oferujemy dwa rodzaje folii zabezpieczającej:
- Cristal 60-2Mil (55 mikronów) bardzo cienka, stosowana do szkła niewielkich rozmiarów, na przykład 40 na 40 centymetrów lub tym podobnych.
- Cristal 120- 4Mil (112 mikronów) najpopularniejsza folia, zabezpieczająca przed odłamkami szkła. Stosowana do dowolnych szyb o grubości 4–5 milimetrów.
Folię zabezpieczającą nakleja się bez konieczności demontażu okna lub ramy lustra. Folia montowana jest na powierzchni szkła od strony ludzi. Jeżeli do szkła jest możliwy dostęp z dwóch stron, na przykład na drzwiach wewnętrznych, szkło należy okleić folią z dwóch stron. W ten sposób zapewnimy skuteczną ochronę przed odpryskami oraz znacząco wzmocnimy szkło.
Trzeba wiedzieć
- Folie chroniące przed odłamkami szkła są wykonane z grubszego materiału i mają bardzo mocny klej.
- Jeśli z czasem chciałbyś usunąć lub wymienić folię zabezpieczającą, możesz to zrobić, ale nie będzie to łatwe. Tego rodzaju folie posiadają bardzo silny klej i w odróżnieniu od innych folii okiennych są dość trudne do usunięcia.
- Po montażu musi minąć trochę czasu do całkowitego wyschnięcia kleju, a folia zacznie spełniać swoje zadanie po 15–25 dniach od naklejenia.
- Folia zabezpieczająca chroni jedynie przed odłamkami szkła. Jeśli potrzebujecie ochrony przed włamaniem zobaczcie grube folie antywłamaniowe.