Folia na okna
Folia na okna – jak wybrać? Czym się różni folia na okna wysokiej i niskiej jakości? Co trzeba wiedzieć przed dokonaniem wyboru? Folia na okna jest nie tylko łatwa do naklejenia na szkle, a w razie konieczności równie łatwa do usunięcia.
- Na metry bieżące – szerokość 30 cm, 50 cm, 75 cm,100 cm i 152,4 cm. Wystarczy podać potrzebną ilość metrów bieżących.
- Docięte na wymiar – kupujesz detale gotowe do montażu. Musisz podać wymiary (wysokość i szerokość) oraz liczbę detali. System obliczy koszt zamówienia
Folie okienne są montowane w ten sam sposób, ale mogą być wykonane z materiałów o rożnych właściwościach i mieć różne zastosowania. Ze względu na użyty materiał można je podzielić na 6 rodzajów.
Którą wybrać
Przede wszystkim, trzeba się zastanowić jaki problem ma rozwiązać folia na okna i do czego ma służyć, a dokonując wyboru kierować się jej właściwościami. Na przykład:
- Kiedy jest gorąco, albo świeci jasne słońce – wybierz folie przeciwsłoneczne z wewnętrzną warstwą cząsteczek specjalnych metali lub folie lustrzane z różnym stopniem przepuszczalności światła.
- Jeśli w twoje okna zaglądają sąsiedzi – wybierz folie prywatności z efektem jedno- lub dwustronnej widoczności
- Jeśli chcesz mieć nieprzezroczyste okno w łazience albo dyskretną kabinę prysznicową – polecamy folie matowe, które przepuszczają światło, ale zapewniają intymność.
- Jeśli potrzebujesz ochrony przed włamaniem albo wzmocnienia szkła – wybierz folie ochronne o różnej wytrzymałości, wykonane z bardzo mocnego, przezroczystego, wielowarstwowego poliestru z klejem o wysokiej wytrzymałości.
- Do szyb samochodowych – zobacz folie samochodowe wykonane z poliestru, który kurczy się po podgrzaniu suszarką do włosów i w ten sposób można ją dopasować do kształtu szyby kazdego typu samochodu.
- Do ozdobienia szkła – zobacz folie z wzorami albo projekt indywidualny.
Folia na okna – błędy przy wyborze
Wydaje się, że wszystkie folie na okna są podobne, a nawet takie same. To poważny błąd. Niewłaściwie wybrany rodzaj folii na okna powoduje, że nie spełnia ona swojej roli, a klient zgłasza reklamację – folia na okna nie działa. Jeśli wybierzesz nieprawidłowy typ folii, nie oczekuj efektu. Folia nie będzie działać i nie spełni twoich oczekiwań.
- Nie należy myśleć, że folia matowa chroni przed upałem. Folia matowa nie posiada warstwy metalicznej i nie odbija gorąca.
- Nie należy myśleć, że folie przeciwsłoneczne chronią od odłamków szkła. Nie, nie chronią bo nie mają odpowiedniej grubości, a użyty w nich klej ma inne właściwości.
- Nie należy stosować folii przeznaczonych na szyby samochodowe w mieszkaniach. Szyby samochodowe są hartowane i można je przyciemniać czarnymi foliami. Szyby w oknach mieszkań w większości nie są hartowane i mogą pękać.
Patrz też zakładka pytanie-odpowiedź
Okres trwałości
Wszystko co sprzedajemy sprawdziliśmy w praktyce. Pracujemy w tej branży od 2005 roku i od tego czasu przetestowaliśmy właściwości folii okiennych praktycznie wszystkich producentów. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, co różne typy folii mogą, a czego nie. Jak sprawdzą się w praktyce, a co okaże się tylko obietnicą.
Okres trwałości folii okiennych z naszego asortymentu:
- Folie montowane wewnątrz służą 9 lat i dłużej.
- Folia na okna zewnętrzna służą 3 lata i dłużej. Na szybach w oknach pionowych do 5 lat, a na oknach pochylonych (na przykład w oknach dachowch, świetlikach i kopułach w dachach) może to być tylko 3 lata. Wszystko zależy od indywidualnych warunków użytkowania.
Dlaczego tak? Folie okienne montowane na zewnątrz są narażone na działanie warunków atmosferycznych i obciążeń mechanicznych (wahań temperatury,silnego wiatru, deszczu i śniegu). Dlatego nawet specjalna, zewnętrzna folia na okna służy krócej od montowanej wewnątrz.
Po upływie określonego czasufolia nie znika i dalej spełnia swoją funkcję, ale stopniowo ulega uszkodzeniom, niszczy się oraz zmienia swój wygląd. W ciągu roku traci od 10 do 20 procent swoich właściwości.
Co to są folie okienne wysokiej klasy
Folie okienne wysokiej klasy są optycznie czyste, nie zniekształcają, ani nie zacierają obrazu i nie męczą oczu. Folie okienne wysokiej klasy mają grubość od 50 mikronów, są łatwe w montażu i służą długi czas.
Szczegółowe dane techniczne określają zgodność ze standardami produkcji oraz możliwość profesjonalnych zastosowań w różnego rodzaju obiektach
Czym charakteryzują się foli okienne niskiej jakości
- Są bardzo cienkie. Należy rozumieć czym jest grubość samej folii, a czym grubość folii z warstwą ochronną. Cienkie folie okienne służą krócej, szybko wysychają i wypalają się. Są trudniejsze w montażu
- Niewyraźne odbicie. Zmatowione folie lustrzane i przeciwsłoneczne mają słabą metalizację i efekt lustrzany, a w rezultacie niską efektywność odbicia ciepła. Chociaż folia jest zamontowana, to efektu prawie nie ma
- Folie okienne o mętnym prześwicie, sprawiające wrażenie brudnego szkła. Jeśli do produkcji folii użyto surowców złej jakości lub surowców wtórnych, folie okienne są mętne i nieprzezroczyste, ale tanie. Materiały pochodzące z recyklingu, takie jak na przykład butelki plastikowe nie posiadają wysokiego stopnia oczyszczenia, dlatego folia jest mętna i nieprzejrzysta.
- Słaby klej, folie okienne odstają od szkła.
- Brak lub niepełne dane techniczne
Folie okienne – dane techniczne
Wszystkie wysokiej klasy folie okienne mają określone szczegółowo dane techniczne. Na ich podstawie można poznać właściwości folii, porównać różne rodzaje i wybrać najlepsze rozwiązanie do konkretnego zastosowania oraz okien.
Dane techniczne trzeba umieć właściwie odczytać i powinni to robić profesjonaliści.
Dostępność danych technicznych nie gwarantuje jakości folii, ale ich brak – to nieznane parametry folii i trudny do przewidzenia efekt.
Czy naklejenie folii okiennych jest trudne
Własnoręczne naklejenie folii okiennych nie jest skomplikowane. Folia okienna ma warstwę klejącą pokrytą przezroczystą osłoną ochronną, którą należy zdjąć przed montażem. Folie okienne nakłada się za pomocą specjalnego roztworu montażowego lub delikatnego roztworu mydlanego. To pozwala na aktywowanie kleju i rozprowadzenie folii bez bąbli powietrza. Oczywiście użycie specjalnych narzędzi pozwala zrobić to szybciej i lepiej. Żeby dowiedzieć się więcej zobacz instrukcję montażu folii okiennej z rysunkami.