Folia przeciwsłoneczna
Folia przeciwsłoneczna odbija ciepło słoneczne do 85% i przyciemnia do 75%. Folia przeciwsłoneczna ma wewnętrzną warstwę z cząsteczek metalu, która na zewnątrz wygląda jak lustro. Właśnie ta meliczna warstwa odbija ciepło promieni słonecznych.
Im więcej jest cząsteczek metalu tym efekt lustra jest silniejszy. To znaczy, folia odbija więcej ciepła i przepuszcza mniej słonecznego światła.
Gówne wskaźniki i dane techniczne
Właściwości folii przeciwsłonecznych można określić na podstawie ich danych technicznych. W przypadku folii tego rodzaju najważniejsze są dwa wskaźniki:
- VLT% – przepuszczalność światła słonecznego, czyli ile procent światła słonecznego folia przepuszcza, a ile zatrzymuje (zaciemnia). Na przykład, folia przeciwsłoneczna VLT 20% przepuszcza tylko 20% światła, co oznacza, że zaciemnia w 80%. Im wyższy wskaźnik VLT, tym folia jest jaśniejsza. Im niższy, tym folia jest ciemniejsza.
- IR – odbicie ciepła słonecznego. Im wyższy wskaźnik IR, tym folia skuteczniej odbija ciepło słoneczne.
Przy wyborze folii przeciwsłonecznej należy wziąć pod uwagę oba wskaźniki. W dostępnych foliach okiennych są one różne. W foliach różnych producentów różnice tych wskaźników mogą być bardzo duże.
Kolor i wygląd zewnętrzny
- Oferujemy szeroki wybór skutecznych folii przeciwsłonecznych w różnych kolorach
- Srebrne
- Brązowe
- Z odcieniem złota.
Kiedy folia przeciwsłoneczna jest niezastąpiona
Folie przeciwsłoneczne są stosowane, gdy poprzez okna do pomieszczeń wpada zbyt dużo światła słonecznego i ciepła. Te folie doskonale zaciemniają okna i odbijają ciepło słoneczne.
Folie tego typu są wypróbowane i stosowane powszechnie na różnego typu oknach i szybach już od lat 80. XX wieku. Na przykład:
- Kiedy okna w mieszkaniu, domu lub innym pomieszczeniu wychodzą na słoneczną stronę.
- Kiedy przez okna wpada zbyt dużo słonecznego światła, które męczy i drażni oczy.
- Kiedy słońce świeci w okna i mocno nagrzewa pomieszczenie.
- Kiedy wpadające przez okna słońce powoduje odbicia na monitorze komputera lub telewizorze.
- Kiedy promieniowanie UV powoduje blaknięcie mebli, tkanin i ścian w pomieszczeniach.
Folie przeciwsłoneczne do okien są dużo skuteczniejsze niż kotary i zasłony. Folie posiadają wewnętrzną warstwę cząsteczek metalu, które odbijają ciepło jak lustro, a zasłony takiej warstwy nie mają.
Nasze doświadczenie pokazuje, że folie przeciwsłoneczne mogą odbić do 90% słonecznego ciepła i zaciemnić do 80% światła.
Jak wybrać okienną folię przeciwsłoneczną
Wybierając okienną folię przeciwsłoneczną radzimy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar okna, na które będzie naklejona. Im okno jest większe, tym ciemniejszą folię (z większym wskaźnikiem odbicia IR) należy wybrać.
Im okno jest większe, tym więcej ciepła trzeba zatrzymać i odbić. W tym wypadku konieczne jest zastosowanie ciemnych folii z dużym procentem odbicia światła i ciepła słonecznego. W pomieszczeniach z dużymi oknami (lub pomieszczeniach, w których okna są małe, ale jest ich dużo) ciemna folia nie spowoduje wrażenia mroku, a da skuteczny efekt odbicia ciepła.
W przypadku niedużych okien zazwyczaj stosuje się folie jaśniejsze. One odbijają ciepło, ale jednocześnie nie zaciemnią pomieszczeń.
Dopiero w drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na kolor folii.
Obniżyć temperaturę o 10–12 stopni w przypadku dużych okien
W przypadku bardzo silnego i jasnego słońca najbardziej skuteczne są ciemne, mocno metalizowane folie przeciwsłoneczne o 20 lub nawet 10% przepuszczalności światła. Po zamontowaniu tego rodzaju folii można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 10–12 stopni (w zależności od kąta padania promieni słonecznych, położenia geograficznego oraz rodzaju szyb i nachylenia okien).
Tego rodzaju folie nadają się do każdego rodzaju okien, ale zwykle wybierane są do dużych okien (na przykład 2 na 1.6 metra i większych). Na mniejszych oknach tego rodzaju folie dają bardzo dobrą ochronę przed gorącem, ale mogą być zbyt ciemne. W pomieszczeniach będzie panował półmrok zwłaszcza w pochmurne dni i zimą.
Zobacz przeciwsłoneczne folie do montażu wewnątrz
- Argos 20% srebrna folia lustrzana o przepuszczalności światła VLT 22%
- Argos 5% srebra bardzo ciemna folia lustrzana o przepuszczalności światła VLT 7%
Przeciwsłoneczne folie do montażu na zewnątrz
- Argos20 CX srebrna folia 20% lustrzana o przepuszczalności światła 21%
- Cooper20 CX brązowa folia lustrzana o przepuszczalności światła 20%
Tego typu folie odbijają do 85% ciepła słonecznego i zaciemniają okna w 80–95%.
Jasne folie przeciwsłoneczne do małych okien – obniżają temperaturę o 6–8 stopni
W przypadku jasnych przeciwsłonecznych folii okiennych przepuszczalność światła (VLT) wynosi od 30 do 45%, a odbicie ciepła słonecznego (IR) od 70 do 55%. W zależności od typu folia może obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 6–8 stopni. Realny efekt zależy od kąta padania promieni słonecznych, położenia geograficznego oraz rodzaju szyb i nachylenia okien.
Tego rodzaj folie są wybierane w przypadku niedużych okien (na przykład o wymiarach 1.4 na 0.8 metra lub podobnych), albo w przypadku, gdy chcemy obniżyć temperaturę i nie zaciemniać pomieszczenia.
Te folie skutecznie odbijają ciepło słoneczne i nie zaciemniają okien.
Zobacz typy folii do montażu wewnątrz
- Folia srebrna półlustrzana 35% do montażu wewnątrz Argos 35%
- Folia z odcieniem złota 45% do montażu wewnątrz Golden R40%
Folie do montażu na zewnątrz
- Folia srebrna półlustrzana 38% do montażu na zewnątrz Argos35 CX
- Folia brązowa 30% do montażu na zewnątrz Cooper30 CX
Niemal przezroczyste folie przeciwsłoneczne
Wskaźnik przepuszczalności światła, bardzo jasnych lub praktycznie przezroczystych i niezauważalnych folii przeciwsłonecznych wynosi od 60 do 70%. Tego rodzaju folie są praktycznie niezauważalne na oknach i nie zaciemniają światła słonecznego, dają też pewną ochronę przed gorącem.
Z naszych doświadczeń wynika, że zastosowanie tego rodzaju folii może obniżyć temperaturę o 3–4 stopnie. Nie jest to dużo, ale niekiedy i taki efekt stanowi ulgę.
Tego rodzaju folie stosowane są rzadko i w szczególnych wypadkach. Na przykład:
- W oknach budynków zabytkowych oraz tych, w których nie można zmieniać wyglądu zewnętrznego okien foliami lustrzanymi.
- W budynkach biurowych, których właściciele chcą zaciemnić tylko część okien i nie chcą przyciągać uwagi osób postronnych.
- W sytuacjach, gdy właściciel budynku chce zachować światło słoneczne w pomieszczeniu, a jednocześnie chce zmniejszyć jego nagrzewanie przez promienie słoneczne.
Tego rodzaju folie produkowane są z wykorzystaniem specjalnej technologii i zastosowaniem cząsteczek metali rzadkich oraz mają słabe, ledwie zauważalne lustrzane lśnienie.
Zobacz typy folii
- Jasna Exellence Gold 60 o przepuszczalności światła 63%
- Premium 80 o przepuszczalności światła 76%
Główną wadą tych folii jest ich wysoka cena przy stosunkowo niskiej skuteczności przeciwsłonecznej.
Częste błędy!!!
Do przyciemniania okien w budynkach nie należy stosować folii do szyb samochodowych. Tego rodzaju folie, w większości wypadków są czarne i dlatego pochłaniają ciepło słoneczne, zamiast je odbijać. Może to powodować silne nagrzewanie i pękanie szkła. W samochodach szyby są wykonane ze szkła hartowanego i mogą wytrzymać dowolną temperaturę, natomiast szyby w oknach domów i budynków nie mają tych własciwości.
Zobacz także – czym różnią się folie wewnętrzne od zewnętrznych w jakich sytuacjach i które wybrać.